Dovolená 2013


 

Cíl cesty – Romania – Fagaraš (cílů bylo zpočátku víc, ale hlavním středobodem dovolený, byla zvolena Transfăgărășan klikatice...)

http://en.wikipedia.org/wiki/Transf%C4%83g%C4%83r%C4%83%C8%99an


Účast: Pukavec (Suzuki GSX-R 1000), Tráwa (Honda CBR 1000RR), Sopťa (Honda X11), Medák (Honda CBR1100xx), Lůďa (Honda Hornet 600), Maja (Yamaha R1), Kozel (Suzuki GSX-R 1000), Strejda (Yamaha FZ6N).

Jede nás letos tedy 8, což jak jsme se shodli, je opět dobrej počin. Ale nebylo by lepší jet v 11ti, Ondermane, Kešáku a Vohry?


 

První den: začal poněkud zvláštně, a to proto, že Tráwa naplánoval sraz v Sudo a ne v Košíně, a to proto, že tam mají středy zavřeno a v tom vedru, který je, když vyjíždíme, je potřeba dodržovat pitnej režim. Aspoň, že hodina byla stejná, ve 13.

První dorazil Kozel a pokecal s motorkářem z Benešova na Jawce, kterej nám popřál šťastnou cestu. Pak se přiřítil Pukavec se Sopťou, po nich Maja, Medák, Tráwa, Strejda a nakonec Lůďa. Trošku jsme ukecaváli hodinky, aby bylo po 13, ale bylo za minutu a to bysme Lůďovi nemohli udělat, dát mu to za flašku. Kór když jsme věděli, že Maja veze padarok až z Turecka, kde byl na dovolený před chlífáckou. Jenže to jsme nevěděli, že koupil pendrekovku, ale o tom až později.

Vyrazili jsme směr Jindřicháč a pak dál na Telč, kde nám kulturní referent Tráwa slíbil malou kulturu v podobě Telčské rozhledny http://www.telc.eu/turista_a_volny_cas/volnocasove_aktivity_a_sport/rozhledna_na_oslednicich.

Ještě před rozhlednou jsme si dali kávu, pivo, limo a někteří i palačinku na místním náměstí U Zachariáše. A pak už hurá k rozhledně. Nezastavila nás ani závora. Tedy některá ano, Maja si ohnul při zatáčení okolo závory značku o Medákovo přední kolo, ale se slovy “stejně jsem jí chtěl trochu upravit” se jelo dál. Zastavili jsme před vyběračskou boudou a koupil se vstup. Dospěláci 15,-. Na množstevní slevu jsme to neukecali…šlo se hore. Všichni jsme se připravili na 176 schodů, ale někteří nejmenovaní měli pár krizovek. To třeba, když už jsme byli skoro nahoře a věž se začala povážlivě kývat, tak Medák začal ručkovat po středovým dílu. Nahoře se udělalo pár fotek a Lůďa se zasnil, jaký by to bylo, kdyby dostal zakázku posvařovat takovou věž...”měl by vyděláno”. Bylo vedro k zalknutí, tak jsme se moc nezdržovali a další zastávku jsme naplánovali opět podle Tráwy, a to v klobasovém ráji v Pavlicích, mezi Moravskýma Budějovicema a Znojmem

(http://www.znoj-tyden.cz/v-pavlicich-je-klobasovy-raj.a2580.html).

To byla ta pravá kultura pro nás a nejvíc pro našeho prezidenta. Kozel kupuje klobásu “lama ostrá”, Tráwa “divočáka”, Luďěk si kupuje “pštrosí” a ptá se, jak vypadá lama.

Další zastávka prvního dne je jako vždy naplánovaná u Pepy ve Znojmě. Domlouváme se po telefonu a Pepa už čeká. On se prostě nemění!!! Vypadá pořád stejně a pičuje taky pořád stejně, na všechny a na všechno.

Maja poprvé napíná řetěz.

Ochutnáváme meruňky, trochu nás mrzí, že nejsou ještě zralé, Tráwa zkouší svýho, zřejmě dalšího bajka HD a po rozloučení uháníme přes benzínu, kde je další kulturní vložka – ukazujeme Luďovi, jak vypadá lama živá, k Pavlovi do Popic. Už nás vyhlíží, bohužel sám, ale snad už to všechno špatný překonal. Přijíždí i Vokurka s paní V. Tak se hovor točí ve všech možnejch směrech. Sopťa projíždí jejich novou čtyřkolku, málem zajel psa a tak se radši domlouváme, že vyrazíme na schůzi ke kapličce na kámen. Letos je víc než důležitá...chceme zapít a vzdát hold Věrce a pak se tam taky rozhodne kam, že to vlastně pojedeme letos na dovolenou...

Vylezeme nahoru a popořadě si každej bere slovo na kameni pravdy. S postupem členů začíná být víc než jasný, že letos si dáme Rumunsko a Fagaraš. A když to potvrdí i Tráwa tak propukáme v radostnej ryk, že jsme se jednomyslně shodli. Sopťa pak ještě navrhuje další variantu, a to, že má klíče od rumunský chaty u Muramareše, takže kdyby vyšel čas, tak můžeme složit hlavu pod střechou. Tahle varianta nakonec nevyjde, ale jak řekl Sopťa „není všem dnům konec“ a taky mít v záloze takovouhle variantu není vůbec špatný...

Potom už se jde dolů, pokecá se s místním osazenstvem a jde se spát, bo nevíme, jestli zítra budeme klošit v Maďarsku nebo nedolítneme až do Rumunska. Někteří si užijí ještě naposledy postel (Luďa, Strejda) a ostatní se skládáme na zahradě.


 

Den druhý: ráno nás vytahuje ze spacáků sluníčko a vůně kafe a snídaně. Po všech nutnejch ranních obyčejích si Maja napíná řetěz.Tráwa předvádí novou motorkářskou mo'du Fotíme se jako vždy a loučíme s Pavlem. Nasedáme a valíme. Kozel balí chlífáckou mikinu, co zbyde na lavici...večer se za flašku bude hodit.

Jedeme na Mikulov a Břeclav, kde si dáváme v Motorestu u Hulána oběd. Trochu nás popíchne servírka, že se venku krade, ať si vezmeme blembáky dovnitř. Odvětíme, že si svůj majetek ohlídáme. Pak se dlouho nic neděje, tak si vyžádáme objednání. Kvalita jídla za ta léta poněkud klesla, asi příště změníme lokál.

Najíždíme na dálnici a chystáme se nahnat nějaké kilometry. Přes Blavu rovnou do Maďar. Luďa porcuje na benzíně svůj jedinej řízek a rozděluje se s hladovějícím Sopťou. Kozel se ptá, kdo má chlífáckou mikinu e-L-ko. Ve Strejdovi hrkne, ale pak jí vidí přivázanou na báglu. Maja se mu směje a pak zjišťuje, že to má za flašku. Po cestě najednou ztrácíme Strejdu, kterej jede ve formaci poslední. Stavíme a Luďa vypráví, že Strejda na něj za jízdy ukazoval něco se zadním kolem. Tak mu palcem nahoru ukázal, že zadní guma je ok a bágl neztratil. Ale Strejda pořád nikde. Tak se Medák s Tráwou obracej a my čekáme s čím se vrátěj. Vracej se i se Strejdou, kterej na báglu veze ohromnou pumpičku. Říká, že se mu na předku!!! utrhnul ventilek a, že stihnul od maďara koupit u silnice pumpičku za 10euro než se pro něj zachranná četa dostala. Dopumpoval a rozhodujeme se, že dojedeme do nedalekýho Szolnoku, kde zkusíme najít vulkanizéra. Ptáme se na benzíně a posílají nás asi 300m k mistnímu lepiči. Se Strejdou jede Tráwa, ať nelítáme tam a zpět všichni. Strejdovi daj nový ventilky oba, bo je má zpuchřelý a on začíná dumat, kdyže vlastně naposledy měnil gumu? Nakupujeme v Szolnoku v Tescu, po předchozích zkušenostech nakupujeme kartou, aby nám na eura nevrátili tisíce forintů. Kozel s Medákem, jako pokladník a pomocník pokladníka kupujou první dovolenkový flašky k ohni. Maja kupuje “mikinovou flašku” a pak už sháníme nějakej kloš. Luďa se svěřuje, že se mu nějak podezřele hřeje bajk a je z toho neklidný. V Szolnoku teče dlouhá řeka Tizsa, čili kdyby to bylo u vody tak se nezlobíme. Projíždíme pár míst, uděláme parádu pro místní, když si dáme dětský kruháč v místním parku a Sopťa nachází místo v zahrádkářský kolonii, u řeky Tizsi pod stožárem vysokého napětí. Ještě Sopťa zjišťuje, že by mělo být nějaké ležení u benzíny, tak průzkumník Tráwa jede na výzvědy, ale vrací se s tím, že je to tam na houby. Rozhodneme se teda zůstat a rozbalujeme ležení, zapalujeme oheň a stříkáme se repelentama bo začíná neoblíbená hodina komára…jelikož to moc nepomáhá, tak to zkoušíme i vodkou nebo pivem a pak znaveni usínáme.

Třetí den: ráno nás nebezpečně blízko budí maďarský žvatlaní, uklidňuje nás, že do toho je ještě žvatlání český, a to Sopťovo. Maďar, děda s babičkou, přijeli zalejvat zahrádku před kterou máme rozbitý ležení. Tak nám vyndal dva kýble s vodou, abysme se mohli ráno umýt! Nevídaně hodnej Maďar...
Kdo ještě nevstal, tak ho budí Sopťa, s tím ať si připraví hrnek na kafe
. Zjišťujeme, že jsme se ubytovali pod frňákovníkem. Fotíme si ho a počítáme, kdo má kolik šrámů od gigantických hungaro-komárů. Snídáme, balíme, což je hejhorší část dne a plánujeme kudy kam. Sopťa s Tráwou vymejšlej a ostatní budeme jako vždy ovce.

Jedeme na Biharkeresztes, Bors kde přejíždíme HUN/ROM hranice, což proběne hodně v klidu, akorát ukázat pasy a sundat helmice. No a pak přijíždíme za město Oradea na benzínu USA 1 OIL, kde se radíme jestli se vrátit na hlavní nebo jet po žlutý, kde hrozí horší cesta. Jako správný tvrďáci se rozhodujeme to risknout i přes Tráwovo varování, že je to 170 km. Pak si ještě Kozel všimne cedule s nápisem GOD BLESS YOU na začátku cesty/necesty. Vyrážíme. Po chvíli litujeme strašného omylu, ale už není cesty zpět. Hroznou silnici střídají díry velikosti dětského hřiště, či vyfrézovaný koláče, klidně metr hluboké. Když už je pěknej úsek, tak si myslíme, že je tomu všemu konec, tak zrychlíme, ale brzo někdo zmizí v díře tak radši zas ubíráme. Největší punk je předjíždět třeba kamion a ještě třeba v zatáčce, což se nám zadařilo. Horor sám. Když už máme natlučený prdele, tak chceme být aspoň najedený. Stavíme u 3 hvězdičkového hotelu. Kuchař a trochu i servírka uměj anglicky, tak si objednáváme jazykem starých králů. Chyba nastane, když přinese o jednu polívku míň a nedostane se zrovna na prezidenta...Kozel musí zakročit a přiobjednat, dřív než dojde k nešťastné události. Skládáme se poprvé letos do banku, aby měl pokladník lehčí práci. Platíme a modlíme se, aby další cesta byla lepší. Nebyla.

Stavíme pro benzín, Maja s Medákem větraj kule. Po troše odpočinku Luďa vyřazuje z provozu saharu a připevňuje si na řidítka drát pro ruční sepnutí. Maja napíná řetěz. Když se oblíkáme Luďa zjišťuje, že se mu uklepal držák blinkru. Všemocná emerická páska pomůže. Vyrážíme směr Deva. Tam bysme se měli už napojit na príma silnici, tak se tam těšíme. Před nájezdem na dálnici, která je ale asi jen 20 km, si Sopťa všímá, že mu nějak plave levej přední brzdič. Zastavujeme a zjišťujeme, že mu upadl šroub. Naštěstí stavíme u stánku s melounem, tak Medák jednoho šéfuje aSopťa zas šéfuje týpka, co nám pomáhá. Půjčuje, co se dá. Nakonec Luďa-hlavní mekanik, jde použít i jeho flexu. Opravujeme, dojídáme a že povalíme. Ještě místní pastevci ženou kravky domů a jedný se moc zalíbil Tráwův fároš, čekáme, že ho obskočí. Týpek za pomoc nic nechce, snad jen ubalit z českýho tabáku a startku od Pukavce. Sopťa mu balí, loučíme se a odjíždíme. Na nájezdu na dálnici si všímáme, že od Sopťi letí nějakej pytlík. Nevěnujeme tomu pozornost a valíme vstříc dalším zážitkům. Třeba jednomu idiotskýmu rumunskýmu taxikáři, co se snažil nás vytlačit ze silnice, až tam málem Medák skončil. Když ho předjel a zkoušel ho zastavit tak nestydatě uhnul někam na polňačku, aby nemusel čelit konfrontaci s Medákem. Nedivíme se. Dorážíme do Sibia, kde Sopťa na benzíně zjišťuje, že v onom pytlíku co od něj odletěl, byl pas a 100euro!!! Začíná se stmívat. Rozhoduje se, že Sopťa se těch 100 km vrátí a my zaklošíme někde za městem a počkáme na něj. Vyraží a my razíme nakoupit. Vybíráme si obchod METRO, ale tam po nás chtějí kartu nebo, že si musíme koupit paletu. Něco na způsob Makra.

Zas nacházíme Lidl, který se nám stáva životním údělem, Kozel hlídá bajky, chlápci nakupujou, aby to bylo ryhlejčí, ale stejně, když vyrážíme hledat kloš, tak je tma jak v prdeli. Tomu jsme se chtěli vyhnout. Jedeme za město, kde Tráwa najednou zahybá v pravo, kde je parádní louka, tak zajíždíme dozadu, aby nás bylo co nejmíň vidět. Zjišťujeme, že asi po 50 m je nějakej rybník či co a vzadu je nějaká stavba (hrubým odhadem, bo je tma jak v dole). To nám nevadí, ale dnes už ani nemá cenu zapalovat oheň. Tuníme se vodkou a pivkem. Volá Sopťa a nemá dobré zprávy. Pas ani prachy nemá, ale zkusí to ještě ráno, že prej přechrápne u toho chlápka co nám pomáhal. Ujišťujeme se, že Sopťa je dobrej punkáč a že by každej z nás na ten pas asi kašlal...

Den čtvrtý: ráno se budíme docela brzo, bo na louce není ani trochu stínu a kdo neleží pod motorkou, tak se začne vařit. Sondujeme rybník a jdem se zkusit vykoupat. Z druhého břehu na nás povykujou rybáři, Maja tvrdí, že nás zdravěj. Nám se zdá, že spíš hrozej. No nic, možná místní pozdrav.

Myjeme se poprvé na dovolený tak to bereme z gruntu. Pokřikování neustává a dokonce se jeden rumun odhodlal jít směrem k nám. Ale když nás vylejzá víc a víc, tak k nám nedojde. Poté slyšíme bajka a vzápětí volá Sopťa, kdeže jsme. Nasměrujeme ho k nám a vyzvídáme co pas a prachy. Bohužel nic nenašel i když ráno hledal od půl 6. Balíme a vyrážíme. Dnes FAGARAŠ. Luděk se na benzíně, u křižovatek silnic 1 a 7 za Sibiem, rozhodne ještě před Fagarašem, řešit svoje trable s teplotou sršně. Doteď jel na Hornetovi vzduchem chlazeným Takže vyndavá termostat, zapojuje napřímo a dolejvá kapalinu. Snad to bude cajk.Tráwa při kontrole Majova řetězu a pomoci při mazání si o Majův rám pálí prsty až to není hezký...to nám ten Fagaraš pěkně začíná...

Jedeme směrem na Cârțișoara. A zatáčky přibývají, silnice se zúžujou a přituhuje. Zlehka stoupáme. A je to tady. Tisíce krásnejch zatáček, až to skoro po nějaký hoďce ani nebaví řezat. Asi jsme trošku slyšet, bo na nás v některých zatáčkách či rovinách čekají turisti, nebo místní a fotěj si nás, někteří naopak hrozej, prostě směsice názorů na naší partičku...

Dorážíme nahoru k jezeru Bâlea Lake (2034m n.m.), kde to sice vypádá jak na pouti, ale rozhodneme se pokochat, když už jsme tady. Otáčíme to a parkujeme. Je tady dost kosa, asi proto, že jsme v horách a místama je sníh. Fotíme se jak Japonci, užíváme si pocit dobytí cíle dovolený. Pukavec vyndává tlumič řízení, kterej se mu povolil a seknul se mu v zatáčce „že prej málem hodil držku“. Chystáme se projet tunelem na druhou stranu a tam se taky pokochat. Tunel je rozbitej jak Kábul, tak jedem pomalu a aspoň si užíváme ozvěny našich vejfucků. Dorážíme do jedný zatáčky, kde je odpočívadlo. Kocháme se, nějaký angláni se s náma fotěj. Pak se domlouváme, že zastavíme ještě u přehrady, bo tam je taky spousta zajímavejch věcí k vidění. Jedeme zatáčky směr dolů, což nám nepřijde tak zábavný jako nahorů, ale budiž. U přehrady se bavíme s motorkařskou bandičkou, jsou to Maďaři, co žijou v Rumunsku. Doporučujou nám nějakou novou silnici, tak to večer ještě proberem. Valíme a plánujeme oběd v hotelu pod elektrárnou a drákulovou zříceninou ve vesničce Arefu-Poienari. Přiletíme tam, ale je plno. Kozel se ptá co a jak a týpek, že nemá místo. Když se chystáme odjet přeparkovat, tak vyběhne a říká, že pro nás udělal místo. Takhle se dělá byznys. Uvolnil pro nás mega stůl před/po nějaký oslavě. Objednáváme si jídlo a pití. Dopřáváme si piváky, bo víme, že už jen popojedeme pro nákup (cca 500 m) a pak klošnout pod drakulovu zříceninu (cca 1000 m) viz. http://www.ingema.net/in2001/clanek.php?id=912

http://en.wikipedia.org/wiki/Poienari_Castle

Ještě dáme kávu. Pukavec chce vyjednat od Kozla větší hrnek na pořádný kafe, ale mají jen jeden typ hrnků, tak vrchní nelení a nabízí, že Pukavcovi udělá kafe do petláhve. To už je moc velkej punk, tak s díky odmítáme. Jedeme nakoupit. A pak už na nádhernej kloš pod zříceninu. Trošku nás vyděsí, že je tam před tím slavobrána s názvem piknik místo a vybírají 10lei, ale dáme to, bo to místo je fakt moc pěkný. Týpek nám říká, ať mu to tam moc nerozhrabeme. Zajíždíme okolo potoka až do zadní části údolí. Naštěstí tam skoro nikdo není a stejně všichni na noc odjíždějí. Trochu nás tam serou týpci, co tam kalej a mají u kazeťáku volume moc doprava. Pak se přijdou družit, Strejda zjišťuje, že za chvíli vypadnou, tak jsme rádi. Medák, Tráwa a Luďa se hecli a jeli si dát výšlap na zříceninu (cca 1580 schodů). My sbíráme dříví. Kozel při výstupu do krpálu, si natáhne stehenní sval, ale máme doktora s mastí takže cajk. Trošku se tuníme a rozděláváme oheň. Přijíždějí unavený chlápci ze zříceniny. Luďa nadává, že to nestálo za to a dostává odměnu Tuníme se dál a kecáme o všem možným. Luďa se rozhodne vyřešit problém s termostatem respektive čidlem. Vyndavá termostat z batohu (ráno ho vyndal u benzíny) a když Sopťa dělá kafe tak ho dá do vody. Milej termostat se sepne až když voda vře jak sviň tak víme v čem je chyba. Pukavec ho tedy pošle do věčných lovišť.Kafe bylo výborný. Někteří upadnou do bezvědomí a Ti co zůstanou sledujou, jak se blíží údolím auto. Zastaví u nás, tak se stavíme do obranného postoje a čekáme. Vyleze týpek a povídá, že tady obchází ursus, čili asi medvěd, tak ať uděláme pořádnej fajr. Medák je rozhodlej, že jestli přiletí Drákula, tak že se nechá pokousat a pak to nikomu neřekne a bude si užívat nesmrtelnost.


Pátý den: ráno se budíme a Sopťa říká, že mu k ránu hladovej čokl ukradnul klobásu. Tráwa se přidává, že ho tahal pes za nohu a když ho neutáhnul tak mu odvlek aspoň chleba s konzervou. S tou si naštěstí neporadil. Jsme prostě na roztrhání... Koupeme se, tedy Sopťa se koupe, v tůňce, co je čistá jak křišťál a balíme bordel a jedeme dopředu ke kontejnerům. Cestou potkáváme hovno obřích rozměrů co není od žádného zvířete co známe, kontejnery jsou rozválený, čili možná díky jenom za ty psy. Valíme z druhý strany zpátky na Sibiu, Alba Iuliu, směrem na Cluj Napoca. Nechceme to přehánět, bo jsme ještě nějaký vytřesený z rumunskejch silnic a jsme přeci na dovolený, tak stavíme ve městě Turda, nakupujeme a rozjíždíme se hledat dnešní kloš. Luďa jede k nějakýmu bejvalýmu kamenolomu nebo továrně, či co to bylo, pak k jezu, kde je tuna odpadků a psi co si myslej, že je Luďa vetřelec, tak ho ženou pryč. Tráwa odjiždí ještě dál a dlouho se nevrací. Tak Kozel startuje tlf, kdyby se náhodou chtěl ozvat. Po delší době přijíždí, že našel prima ležení. Přijíždíme k řece, asi 2,5m pod silnicí, k velkýmu stromu a hned se nám tam líbí. Rozbalujeme a dáváme chladit pití. Po silnici se motá nějakej otrapa. Děláme večeři, kecáme o všem možným, někdo dělá očistu v čistý řece, prostě idylka. Tráwa jde obhlídnout toho pobudu. Vrací se s tím, že je to nějakej zevl, co z nás chce vytáhnout prachy. To možná proto, že nás ještě neviděl. Prej když mu dáme nějaký leie, tak nezavolá cajty, že jsme ho srazili na motorce. Tráwa ho odpálkuje, zatím jen slovně. Děláme si z toho srandu a skoro na něj zapomínáme. Pořád chodí nahoře po silnici, ale už je skoro tma a začíná na nás pokřikovat. Serem na něj, když v tom si to hasí k nám k ohni. Je to blázen. Tentokrát ho už vypakujeme nejenom slovně, obzvláště neveklovská mlátička” zasluhuje pochvalu.Po dvou úderech odchází, znova něco pokřikuje na silnici, tak mu to vracíme a teď už na něj opravdu zapomínáme. Asi po hodině na nás a motorky začínají pršet kameny. Tak to už je dost i na mírumilovné povahy. Medák vybíhá skokem paragána dvoumetrovou zeď, i ostatní se činí, ale blázen mizí v lese, takže ani dost podrobné pročesávání okolního šervůdů a řvaní není úspěšné… Minimálně jsme ho dost vyplašili, bo už žádná další návštěva nebyla. Adrenalin v nás pumpuje, chytit ho tak asi nepřežil… Bavíme se o tom, za co se kdo kryl proti kamenům a Maja nás uzemní, že běžel proti nim protože si myslel, že hází odjinud

Šestý den: ráno koukáme na bajky, vypadá to, že se do žádnýho netrefil. Sbíráme zbytky jídla a pánvičku, co nám roztahali rumunský psi přes noc a snídáme, zbytky dáváme právě těm psům, bo nám jich je líto.Balíme zbytky do sponzorských tašek a mažem pryč...Z pohodovýho místa se přes noc stalo „místo s kamenometčíkem“. Dobrá story.

Z Turdy valíme na Cluj Napoca, kde se trošku zamotáme ve městě, jelikož nenajdeme odbočku na Zalau a musíme se ptát na benzíně. Nakonec se tam zdržíme a jsme za to odměněni. Přijede asi 5 novejch luxusních peugeotů, či co to bylo a z každýho vystoupí 5 rumunskejch modelek. Kdyby nebylo +40 ve stínů tak nám asi trošku kapou sliny. Pukavec prohlásí něco v tom smyslu, že radši živit stádo koní, než mít jednu takovou doma. Má pravdu předsedo.

Pak letíme na Zalau a Satu Mare, kde je nádhernej úsek široký, v tuhle dobu moc nefrekventovaný, skoro nový silnice, kde si to fakt užijeme. Stavíme nahoře ve známý restauraci La Montana na oběd. Jsme trochu zklamaný, bo obsluha se dost plouží, zapomíná jídla, příbory a ve finále nám placení přepočítávaj z lei na eura, takže je ještě větší chaos. Naštěstí se platí z banku a ještě nějaký éčka zbývaj. Všimli jsme si, že je to motorkářská hospa, tak necháváme na sloupku aspoň supportku. Pak se vydáváme na zmiňovaný Satu Mare, Mateszalku, Nyíregyházu, s tím, že překlošneme v Tokaji na kterou máme „dobrý“ vzpomínky z loňský nebo předloňský dovolený, kdy nás letní bouřka málem utopila v místní autobusový čekárně.

Tentokrát jsme nakoupili v centru, v Penny a jeli hledat kloš. Zastavili jsme na konci Tokaje a Tráwa, jako správnej průzkumník sešel dolů k Tisze (kterou jsme potkávali víceméně celou dovolenou, ať už v Rumunsku nebo v  Maďarsku). Bylo tam nějaký ležení, ale po povodních tam byl bordel, v podobě zaschlýho bahna a jinýho bordelu. Tak se vydal na průzkum Sopťík, se svojí ‚odlehčenou‘ průzkumnicí X11. Přijel a hlásil, že našel ořechovej sad, kousek za Tokají a že tam ze silnice není moc vidět. Tak jsme tam zajeli s tím, že se rozhodneme, až to uvidíme. Už se taky začalo stmívat, takže nebylo času nazbyt. Ořešák byl v kopci,img00167.jpg ze silnice kryt stromama, dřeva na oheň dost, co víc si přát. A už se nám taky nechtělo nic hledat. Rozbilo se ležení, a aniž jsme stačili rozdělat oheň, začala hodina komára. Ale né jen tak obyčejnýho, byl to komár maďarskej... a to je peklo. Pukavec se ani nesvlíkal s tím, že mikinu snad ty kurvy komáří neprokousnou, ale jak měl skrčenou ruku tak látka byla napnutá a oni ho svejma gigantickejma sosákama zkousali jaxviň. Tak nám to ráno vysvětlil, když měl lokty obřích rozměrů.

Ještě večer se nám stala zajímavá věc. Sedíme, kecáme a najednou svistot kulky nebo broků až upadalo pár listů ořešáků. Už nás to ani nijak nepřekvapuje po zážitku s kamenometačem. Pak už se nic neděje, takže cajk a po vykalení všeho tekutýho jdem ležet.

Sedmý den: dohodneme se, že dneska už přechrápneme na Slovači, nejlépe někde u vody, vyhnat vlky a trochu oddáchnout. Rozhodneme se pro cestu na Sátoraljaújhely, Trebišov, Vranov n. Topľ, až k vodní nádrži Velká Domaša. Tam dáváme oběd a rozhodujeme se co dál. Balíme nápad na překlošení na SR/PLR/CR trojmezí. a Tráwa se Sopťou se jdou podívat okolo Domaše po ležení u vody. Přijdou po cca hodině, že našli super zátoku s penzionem a hospodou. Pro nás dohodli chrápání u bajků v zátoce, s možností sprchy, teplý kuchyně a vylití se ve zdejší knajpě. Bonusem je tenisovej kurt. Je brzské odpoledne a nám se zalíbil nápad na odpočinek a posezení u pivka. Přejeli jsme tam a někteří jdou léčit drobné šrámy na strojích. Strejda jde překnotovat zadní gumu, s kterou zdolává už třetí dovolenou i s knotem (což si uvědomil po výměně zpuchřelejch ventilků), čemuž nikdo nechce radši ani věřit a Medák jde měnit zadní brzdový desky. Strejdovi se daří, Medákovi ne, nemohl povolit krytku od imbusu, co drží brzdič. A pak dáváme jídlo, kecáme, popijíme a domlouváme bratrovražedný mač v nohejbale. Předek proti zadku. Odpadává Pukavec (zraněnej palec z víceboje) a Lůďa (operovaná noha) čili to vychází 3/3. Předek ve složení Sopťa, Tráwa a Maja, proti zadku ve složení Medák, Kozel a Strejda. Sestava podle papírových předpokladů dává tušit mírnou převahu předku, což potvrzuje první vyhranej set, ale pak třemi protiůdery vítězí zadek 1:3!!! Byl to ale přátelé boj o každou ľoptu. Pukavec zápas hodnotí slovy „tak na tohle se už opravdu dalo koukat‘‘ a domlouvá zápas v kulečníků proti Lůďovi. Opět ve stylu předek/zadek. Kdyby zadek opět vyhrál, tak na zítra měníme pořadí formace a povede to zadek. V podstatě většina fandí prezidentovi, bo nechceme měnit zajetý pořadí, protože po minulých výměnách víme, že je to vo hubu. Pukavec vítězí i díky vyváženosti kulečníkovýho stolu. Pak už jen kecáme a pijeme a postupně platíme. U toho je celkem sranda, bo Maja měl cca 8 boroviček a už neví čím by mohl zaujmout místní výčepačky. Tak vypráví story o začínajícím oparu, kterej mu dr. Strejda natřel mastí pro kojící ženy na prsa a stal se z něj do rána beďar. To děvčata moc nezaujme, tak při placení na částku 14,25 €řekne 16,67 €. Všichni se tlemíme a k našemu údivu výčepní překvapenému Majovi vysazí do centu zbytek do 20ti euro v drobných.

Jdeme spát. Domlouváme si snídani na 9 ranní. A objednáváme si hemendex (zřejmě z originálního ham&egss).

Osmý den: snídáme hemendex a postupně se točíme ve sprše.

Pak jdeme pobalit a Strejda zjišťuje, že mu překnotování nevyšlo a kolo mu utíká... No nic, loučíme se s Velkou Domaší a popojíždíme do blízkého Stropkova, kde Strejda vyhledá vulkanizéra. Ostatní si mezitím dávají oběd. Přijíždí Strejda s tím, že guma byla v hajzlu, nešla ani přelepit zevnitř. Tak koupil za 5euro jetou Dunlopu D205 na dojetí. Vyrážíme a po dalších pár kilometrech stavíme ve Svidníku, kde je Vojenské historické múzeum. Pokoukáme po strojích venku a zajdeme i dovnitř na nějakou tu vojenskou kulturu. Pak už chceme vyrazit, ale Medakův xx při zatočení doprava chcípá. Musíme udělat bypass v podobě vypínače co koupí Tráwa za 1 €v elektru (někde v krku se mu asi přebrousil drátek a kostřil tam). Koupí i pro Luďu a ten si potuní saharu taky přes vypínač. A pak už hurá směr Bardějov. Tam se stane menší incident, a to když první 4chlífáci předjedou auto. Medák s Kozlem se chystají udělat totéž, jenže auto udělá myšku přes auto stojící na varovkách. Medák zašlapává svoje ABS. S tím nepočítá Kozel a musí se rozhodnout, co je lepší. Narazit do protijedoucího čobola anebo lehnout a bouchnout do Medáka. Druhá varianta se zdá schůdnější, s čímž později souhlasí i Medák. Posbíráme pár plastů a zrcátko co odpadlo z GSRXera a děláme zevrubnou kontrolu bajků. Jsme pojízdní, jak by taky ne, jeli jsme skoro podle předpisové rychlosti. Když si chceme promluvit s autem-myšákem nebo autem-blikačem, zjisťujeme, že oba v tichosti ihned ujeli. No nic, jedeme dál. Je dost hodin a my se blížíme přes Starú Ľubovňu do Tatranského národného parku. Po cestě ztrácíme Strejdu, kterej nestihl předjet kamion a my když ho dlouho nevidíme tak stavíme. Kozlovi zvoní tlf. Strejda se ptá, jestli má uhnout na Poprad. Samo, že ne. Jedeme přes město Vysoké Tatry, Pribylina na Liptovský Hrádok. Tam chceme zaklošit. Je to sice štreka, kor když jsme dneska dost času proopravovali, ale cesta ubíhá, ještě kdyby jsme nejeli na západ a něco jsme proti slunku viděli...

Dorážíme do Liptovského Hrádku. Tam se trochu zamotáme při hledání supermarketu, ale na správnou cestu nás navede krásná motorkářka, která Medákovi radí (jak jinak než Lidl).

Dorážíme, nakupujeme a jedeme hledat kloš. Zajedeme za město, kde stavíme. Medák se vydáva po odbočce do kopců a lesů. Po chvíli se za ním vydává i Lůďa. Mezitím odjíždí Sopťa a Strejdu posílají místní týpci na super místo. Sjede se tam se Sopťou. Čekáme na zvědy M+L. Přijíždí jen Luďa a kroutí hlavou a usmívá se do helmy. Říká, že to místo nedoporučuje, hodně lidí by tam nevyjelo a ráno nesjelo...Prej je to hardcore a když to říká Luděk na „trialu“ tak tomu věříme. Pak ještě říká, že se tam asi musí vrátit, bo Medák si tam v mezi ustlal. Slibujeme si, že se mu nebudeme smát za jeho odvahu. Když dorazej, následujeme Sopťu za vesnici k průzračný řece, Strejda už tam čeká. Sopťa ještě jede sondnout místa dál, ale nám se to líbí už tady. Přijede, že dál je to ještě větší luxus. Má pravdu. Asi letošní nejlepší kloš je na světě...Řeka, přes cestu přístřešek proti dešti, u něj les s hafem dřeva, prostě krása. Děláme oheň, načínáme vodku, jako každej večer, dáváme chladit ostatní do potoka a pečeme většinou buřty. Prostě sen každýho klošáka. Postupně popadáme do zaslouženýho motorkářskýho ráje.

Devátý den: opět vstáváme do krásnýho rána. Takový počasí, jako letos, jsme asi ještě nezažili. Pravej opak jo, ale tohle je zvěř. Luďa se jde vykoupat. Jelikož jsme v Tatrách, tak voda je, mírně řečeno ledová. Luďa to vzdává, když má vodu nad kolena...vyleze, všichni jsme zklamaní, ale karta se obrací, když Pukavec nabízí „neveklovské mlátičce“ jednu Startku. Za velkého řevu se vykoupe a po uschnutí si vychutná po dlouhé době zapomenutou Startku. Musím připomenout, že Maja na každý 3 benzíně dopíná řetěz. Pojedeme dnes už nach Čechy! Najíždíme na dálnici, který je kus postavenej za Liptovským Mikulášom. Dál Martin, Žilina, Bytča. Je to úsek okolo Váhu a je docela povedenej.

Na jedný benzíně ještě na Slovači si všimneme Majova řetězu. Na některých článcích už nemá válečky a jede doslova na nýtech. Tomuhle člověk, když nevidí, neuvěří. Má na něm najeto prej kolem 10tisíc. Rozhodneme se to řešit, bo tohle je o hubu. Za prvý Maja chce jet poslední, kdyby něco, aby s sebou nesebral dalšího chlífáka. A pak se domlouváme, že v ČR seženeme buď řetěz na dojetí, anebo celou novou řetězovku. Valíme na Makov, kde nám spadne na uvítanou asi 5 kapek. Jedinejch za celou dovolenou.Dorážíme do Horní Bečvy, obědváme v restauraci Valaška, kterou můžeme všem jen doporučit

http://www.hotelvalaska.cz/en/.Sopťa obvoláva Yamahu ve ValMezu, Zlíně, ale nikde nemají buď řetěz nebo řetězovku skladem...Pak nám výčepák od Valašky radí dojít se zeptat do místního autoservisu. Maja jde na věc. Oni ho poslali za motokrosařem , co bydlí vedle a ten mu dal tip na týpka co opravuje motorky. Bohužel je odněkud od Frýdku Místku. Budeme muset uhnout z naplánované trasy, ale zas vyřešíme problém. Vyražíme. Ještě potkáváme známý ze Sedlce-Prčice na dovolený a Sopťovi zvoní telefon. Volá pán, co má řetěz u F-M, že sehnal kámoše, co ho má v Rožnově pod Radhoštěm. NEMUSIME uhýbat z vybrané trasy!!! Dorážíme do Rožnova a dohledáváme MadMax - servis a prodej skutrů a věcí na moto. Domlouváme výměnu řetězu, nemontujeme se do toho, mají svého technika, tak odpočíváme. Medák si 2x chrápne, bo na něj vlezl chvilkovej moribundus, Kozel mírně napne řetěz u GSXera. Asi po hodině nám vrtá hlavou co, že to je pořád za zvuky. Ťuk, Ťuk, Ťuk. Jakoby někdo rozklepával nejtek. Tráwa to jde zkontrolovat s otázkou na servisáka, jestli hodlá rozklepávat každej článek Majova řetězu. A to už jednu spojku zlomil. Pak je to uděláno a je to hotovo. Chtěli bysme dojet až někam k Prostějovu, ale už je zas hodin jak na kostele, tak uvidíme, jak to pojede.

Jedeme přes ValMez, Přerov do Prostějova. Stíháme to taknějak v pohodě, ještě je vidět...Nakupujeme opět v Lidlu, kterej máme za letošní dovolenou už zmáklej. No a teď někde za městem spaní. Začíná vojenský výcvikový prostor „Vojenský újezd Březina“. Málo chalup, lidí a lesy, ideální. Stavíme u busový zastávky a průzkumníci jedou na lov. První se vrací Lůďa a říká, že byl asi úspěšnej. No nic, ještě počkáme na Tráwu se Sopťou. Sopťa se vrací neúspěšnej. Prej je tam dál samý oplocení. No a pak přijíždí Tráwa, že jsou tam nějaký chalupy a neposekaný louky, nic moc. Jedeme na Luďovo místo.

Kloš na louce u nějakýho potoka. Naproti asi 50m les. Dobrý. Sopťa jede ještě o 100m dál a přijíždí, že je to tam lepší. To se nelíbí Pukavcovi, kterej už se začal vybalovat. No nic, popojíždíme a na onom místě je jen lepší přístup k vodě. Načínáme vodku, zapitku a rozděláváme oheň. Udobřujem si prezidenta, pečeme letos poprvý brambory a děláme poslední letošní pánvičky tzv. „co dům dal“. Všem chutná. Pak pomalu odpadáváme. Nad náma přeletává vrtulník, naštěstí jsme krytý stromama, bo chytáme schýzu, že jdou po nás a někteří z nás chtějí hasit oheň (je zákaz zapalování ohňů v některých oblastech kvůli suchu). Kdoví jestli ne i tady... Tráwa s Luďou ještě stihnou naplánovat ranní běžecký závod od bajků k lesu. Medák dostává úlevy od dr.Strejdy, bo ho údajně bolí kyčel. Kozel to taky zkouší, ale neuspěje.

Desátý den: Dr.Strejda ruší ranní běžecký závod pro velké vedro. Jsme rádi, bo česká vodka způsobuje zřejmě větší kocovinu, což jsme si už odvykli...Probíráme se a pomalu ustupujeme se stínem k potoku. Chodíme do lesa na záchod, když v tom Sopťa přinese v ruce raka se slovy „tak si tak seru a koukám, hovno leze“... Kocháme se skoro vyhynulým korýšem, kterého pak Sopťa vrací do potoka. Balíme se a budeme muset vyrazit, protože jinak bysme museli vlézt do potoka, stínu už moc nezbývá.Jedeme po 19tce na Bystřici n.Pern., Žďár n.Sáz. a Havl.Brod. Tam se trháme, protože semafory, chaos, únava a vedro k zalknutí. Někdo staví v restaurantu Švejk (Tráwa, Pukavec), někdo jede dál (Maja), někdo se otačí v křižovatce (Medák, Kozel, Lůďa, Strejda, Sopťa) a někdo se pak vrací na červenou zpátky (Maja). Ale nakonec sedíme všichni u Švejka a baštíme oběd. Lůďa je nejdřív nasranej za ten chaos, ale když dostane od Kozla jednoho velblouda ,tak je zas v klidu. Sopťa si po obědě 2x chrápne a 3 odvážný týpci si dávají nějakej mléčno-ovocno-capucinovej koktejl. Čest jejich památce. Vyjíždíme z Havl.Brodu a po 150tce jedeme přes Světlou a Ledeč n.Sáz. Valíme přes Loket, Čechtice až do Votic. Krásný svezení a super silnice. Bohužel asi poslední úsek. Ve Voticích, jak jinak než v Lidlu, Tráwa kupuje na večer do Chlífu na vítačku 2 chleby. Díky hrozný náhodě se mohl Kozel přivítat s Opinou, která zrovna dorazila z Práglu a frčelo se dál. Dojezd do Chlífu už byl bez incidentů. Proběhla vítačka, jak má být. Přijel Oderman, Kešák i Vohry a jako host Vingl. Pukavec se Strejdou připravili pečený kuřecí pařáty, lahvová plzeň tekla proudem, stejně jako vodka finská či jiné destiláty. Vyklidili jsme se co se dalo. „Smutek“ z návratu asi převládal. Těšení na příbuzné a milé přišlo až v sobotu ráno.


 

No a kam příští rok? Asi překvapíme experimentem. Prozrazovat ho nebudeme, bo ještě není úplně upečenej. Nechte/me se překvapit. No a poslední přání? Vyrazit na dovolenou se všema 11chlífákama. Tak uvidíme za rok...

Více fotek ZDE  foto1  foto2